Rehabilitacja po mastektomii

Zgodnie z prowadzonymi badaniami szacuje się, że każdego roku blisko 15 tysięcy kobiet otrzymuje informację o zachorowaniu na raka piersi. Zdarza się również, że wraz z postępowaniem choroby konieczne jest usunięcie całej piersi. Do najważniejszych zadań rehabilitacji po mastektomii należy systematyczne eliminowanie niepożądanych następstw usunięcia piersi, takich jak:

 • ograniczona ruchomość, a także spadek siły mięśni ręki znajdującej się po operowanej stronie,
 • wada postawy, która może występować w postaci obniżenia bądź podniesienia się barku, skrzywienia kręgosłupa czy pojawienia się odstających łopatek,
 • obrzęk limfatyczny ręki, który najczęściej powstaje jako efekt odjęcia węzłów chłonnych lub jako wynik przeprowadzonej radioterapii. Może on powodować utrudnienia w poruszaniu ręką po operowanej stronie.

Najważniejszym jednak celem rehabilitacji po mastektomii jest przywrócenie równowagi, zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Stanowi niezwykle istotny element leczenia i pomaga pacjentkom na zaakceptowanie siebie. Prowadzone działania mają na uwadze również całkowite uniezależnienie kobiet rehabilitowanych, przywrócenie ich społeczeństwu i zapewnienie powrotu do życia osobistego oraz zawodowego.

Od czego zacząć rehabilitację?

Powrót do zdrowia po przebytej operacji powinien opierać się na dynamicznej oraz rytmicznej pracy mięśni, która w korzystny sposób oddziałuje na naczynia krwionośne i chłonne. W ten sposób ułatwia odpływ krwi żylnej oraz chłonki. W dalszym leczeniu możliwe jest wdrożenie zabiegów fizykalnych oraz odpowiednio dobranego zestawu ćwiczeń fizycznych.

Zalecane ćwiczenia w rehabilitacji po mastektomii

 • do trzech dni po operacji: zaciskanie dłoni w piąstkę i rozluźnianie, zaciskanie dłoni na miękkiej piłeczce i rozluźnianie, zginanie i prostowanie ręki w łokciu;
 • po czterech dniach od operacji: krążenie ramion, unoszenie dłoni ułożonych na łokciach w górę, wyciąganie rąk przed siebie i unoszenie ku górze;
 • po siedmiu dniach od operacji:
 1. Pierwsze ćwiczenie – Przyjmij pozycję wyjściową (chwyć obiema rękami laskę i usiądź na krześle w taki sposób, aby plecy miały na całej długości podparcie). Unieść wyprostowane ręce do góry i wytrzymaj w takim położeniu 3 sek.
 2. Drugie ćwiczenie – Przyjmij pozycję wyjściową (parz. Ćwiczenie pierwsze). Zataczaj laską jak największe koła od siebie do wewnątrz.
 3. Trzecie ćwiczenie – Usiądź okrakiem na krześle (z przodu oparcie). Wyprostuj się. Opuść ręce luźno do tyłu trzymając oburącz laskę. Przyciągaj ręce do pleców. Delikatnie oddal łokcie ku tyłowi. Powróć do pierwotnej pozycji.
 4. Czwarte ćwiczenie – Połóż się na plecach. Wyciągnij ręce w górę w taki sposób, jakbyś miała wziąć udział walce bokserskiej.
 5. Piąte ćwiczenie – Przyjmij wyprostowaną pozycję stojąc. Wyciągnij ręce w bok pod kątem prostym w stosunku do tułowia. Zegnij w łokciach i skrzyżuj dłonie na plecach (możliwie na wysokości łopatek).

 

    Wspomóż się masażem rehabilitacyjnym Po operacji usunięcia piersi może dojść do powstania obrzęków, na skutek usunięcia węzłów chłonnych. Celem uniknięcia tego powikłania oraz powstania stanów zapalnych można zastosować specjalne masaże. Ułatwiają one odpływ limfy z kończyn. Zalecane jest ich wykonanie 2 razy dziennie przez około 10 minut.

 • Oprzyj rękę na ścianie, w taki sposób, aby była wyprostowana
 • Złap uniesioną rękę w nadgarstku, stosując chwyt obręczowy i przesuwaj powoli w kierunku barku, jednocześnie lekko uciskając skórę
 • Na zakończenie zastosuj delikatne oklepywanie ręki
Współpracują z nami

 

Zgodnie z Rozporządzeniem