Pourazowa rehabilitacja ortpopedyczna

Zgodnie z definicją WHO rehabilitacja po urazie to kompleksowe działanie skierowane do osób niepełnosprawnych fizycznie i psychicznie, mające na celu skuteczne i trwałe przywrócenie najwyższej możliwej do osiągnięcia sprawności, zdolności do pracy i uczestnictwa w życiu społecznym. W szpitalu Barska będą Państwo mogli skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów, dla których liczy się przede wszystkim dobro pacjentów oraz szybkie doprowadzenie ich do zdrowia. Do naszych głównych zadań należą następujące usprawnienia:

  • po endoprotezie stawu biodrowego lub kolanowego,
  • po artroskopii,
  • po operacji kręgosłupa,
  • ortopedyczna,
  • po załamaniach i kontuzjach sportowych.

 

 

Rehabilitacja ortopedyczna narządu ruchu

Przeprowadzamy czynności mające na celu przywrócenie sprawności ruchowej w obrębie kręgosłupa oraz kończyn dolnych i górnych. Pacjenci objęci procesem rehabilitacji znajdują się pod stałą opieką personelu już od pierwszego dnia pobytu w szpitalu. Przyjmujemy osoby po urazach i przebytych operacjach, jak też przed leczeniem chirurgicznym, z ukierunkowaniem procesu na przygotowanie do zabiegu. W naszej placówce stosujemy różnorodne techniki kuracji, poczynając od terapii manualnej, poprzez fizykoterapię, a kończąc na metodach opartych o wykorzystanie nowoczesnego sprzętu.

 

 

Rehabilitacja pourazowa

Fundamentalnym zadaniem rehabilitacji pourazowej jest powrót pacjenta do pełnej sprawności sprzed wypadku. Przyjmujemy osoby po urazach kręgosłupa, kończyn dolnych i górnych. Bazujemy na rozbudowanym aparacie metod, które dostarcza nam współczesna fizjoterapia, wykorzystując zjawisko reaktywności organizmu na bodźce naturalne (np. ciepło) oraz stymulowane przez specjalistyczne urządzenia (np. prąd). Przygotowujemy także starannie dopracowany harmonogram ćwiczeń w zakresie gimnastyki leczniczej.

 

 

Rehabilitacja po endoprotezie stawu biodrowego

Chirurgiczne wszczepienie endoprotezy stawu biodrowego wymaga wdrożenia programu postępowania usprawniającego. Działania w tym zakresie są uzależnione od rodzaju użytego implantu, a także wieku pacjenta, wydolności organizmu oraz schorzenia, stanowiącego przyczynę operacji. Istotne znaczenie ma systematyczne wdrażanie ćwiczeń oddechowych, przeciwzakrzepowych i gimnastyki. Zalecana jest także fizykoterapia jako element rehabilitacji.

 

Czego się spodziewać po wymianie stawu biodrowego (protezoplastyce, alloplastyce)?

AAOS- Amerykańskie Stowarzyszenie Chirurgów Ortopedycznych zaleca wdrożenia rehabilitacji po protezoplastyce stawu biodrowego  jak najwcześniej jak to możliwe. W praktyce oznacza to, że rehabilitacje winna rozpocząć się w pierwszej dobie po operacji.

Wcześniejsze ćwiczenia mięśni operowanej kończyny są ważnym elementem, który poprawia krążenie i zapobiega powstawania skrzepów krwi.

W skład ćwiczeń we wczesnym okresie pooperacyjnym po alloplastyce wchodzą:

1. Ćwiczenia izometryczne mięśni operowanej kończyny.

2. Czynne napięcie mięśni pośladkowych.

3. Czynne zgięcie stawu kolanowego.

4. Czynne zgięcie i prostowanie stawu skokowego - poprawia krążenie.

5. Odwodzenie stawu biodrowego (Uwaga! Należy unikać przywodzenie stawu biodrowego by zmniejszyć ryzyko zwichnięcia protezy)

6. Pionizacja (stanie) i nauka chodzenia.

Pacjent powinien opuszczać szpital na własnych nogach poruszając się przy balkoniku lub o kulach.

W późniejszym okresie pooperacyjnym  ćwiczenia mogą obejmować:

1. Ćwiczenia czynne w odciążeniu.

2. Doskonalenie chodu oraz poprawa wydolności chodu.

3. Pokonywanie barier architektonicznych (schody) oraz pokonywanie toru przeszkód.

4. Dalsze ćwiczenia stawu biodrowego z oporem (bez przywiedzenia).

5. Wzmocnienie siły mięśniowej operowanej kończyny.

W procesie rehabilitacji po alloplastyce stawu biodrowego mogą być stosowane inne zabiegi celem zmniejszenia obrzęku, zmniejszenia dolegliwości bólowych oraz przyspieszenia gojenia tkanek miękkich takich jak:

-krioterapia

-pole magnetyczne

-laser

-masaż aparatem uciskowym

Celem rehabilitacji po protezoplastyce stawu biodrowego jest poprawa funkcji operowanego  biodra  oraz jak najwcześniejszy powrót pacjenta do samoobsługi i samodzielności.

 

Rehabilitacja po endoprotezie stawu kolanowego

Głównym zadaniem rehabilitacji po operacji wszczepienia endoprotezy stawu kolanowego jest przywrócenie sprawności oraz ruchomości stawu, w możliwie jak największym zakresie. Odtworzenie funkcji dynamicznych i statycznych pozwala przywrócić samodzielne funkcjonowanie, a także wyeliminować uczucie bólu. W naszym szpitalu stopniowo wprowadzamy kolejne etapy usprawnienia narządów ruchu wykorzystując do tego celu fizykoterapię oraz gimnastykę leczniczą.

Czego się spodziewać po wymianie stawu kolanowego (protezoplastyce, alloplastyce)?

AAOS- Amerykańskie Stowarzyszenie Chirurgów Ortopedycznych zaleca wdrożenia rehabilitacji po protezoplastyce stawu kolanowego  jak najwcześniej jak to możliwe. W praktyce oznacza to, że rehabilitacje winna rozpocząć się w pierwszej dobie po operacji.

W skład ćwiczeń w wczesnym okresie pooperacyjnym po alloplastyce wchodzą:

1. Ćwiczenia izometryczne mięśni operowanej kończyny.

2. Czynne unoszenie operowanej kończyny z wyprostowanym kolanem.

3. Czynne  prostowanie stawu kolanowego.

4. Zginanie stawu kolanowego operowanego na brzegu łóżka.

5. Pionizacja (stanie) i nauka chodzenia.

Pacjent powinien opuszczać Szpital na własnych nogach poruszając się przy balkoniku lub o kulach.

W późniejszym okresie pooperacyjnym  ćwiczenia mogą obejmować:

1. Pogłębienie zgięcia stawu kolanowego przy pomocy biernego ruchu wykonywanego mechanicznie (na aparacie CPM-Continuous Passive Motion)

2. Doskonalenie chodu oraz poprawa wydolności chodu.

3. Pokonywanie barier architektonicznych (schody) oraz pokonywanie toru przeszkód.

4. Dalsze ćwiczenia stawu kolanowego z oporem.

5. Wzmocnienie siły mięśniowej operowanej kończyny.

 W procesie rehabilitacji po alloplastyce stawu kolanowego mogą być stosowane inne zabiegi celem zmniejszenia obrzęku, zmniejszenia dolegliwości bólowych oraz przyspieszenia gojenia tkanek miękkich takich jak:

-krioterapia

-pole magnetyczne

-laser

-masaż aparatem uciskowym

Celem rehabilitacji po protezoplastyce stawu kolanowego jest poprawa funkcji operowanego kolana  oraz jak najwcześniejszy powrót pacjenta do samoobsługi i samodzielności.

W ramach wsparcia proponowanego przez szpital Barska możliwa jest wszelkiego rodzaju rehabilitacja ortopedyczną. Pomoc możliwa jest po wszelkiego rodzaju urazach czy zabiegach oraz operacjach. Leczenie możliwe jest, jeśli chodzi zarówno o kości oraz ich łączenia, jak i zanik mięśni spowodowany np. wieloma miesiącami regeneracji po wypadku.

Fizjoterapia to szeroka gama zabiegów, które mogą wesprzeć Pacjentów w ponownej nauce chodzenia czy odzyskaniu sprawności, jeśli chodzi o chwytanie. Możliwa jest rehabilitacja stawu biodrowego, kolanowego czy skokowego. Proponowane wsparcie obejmuje również leczenie związane z ponownym wyćwiczeniem mięśni, które zdążyły zaniknąć podczas np. zrastania się kości po wypadku.

Możliwe jest skorzystanie z programów, zarówno dla Pacjentów indywidualnych, jak i grup, które obejmują ćwiczenia mające na celu wzmocnienie oraz wsparcie kości oraz mięśni. Możliwe jest także wykonywanie ćwiczeń profilaktycznych, po powrocie do zdrowia, które mogą pomóc w utrzymaniu odpowiedniej kondycji.

Pozostałe strony tego działu

Współpracują z nami

 

Zgodnie z Rozporządzeniem