Rehabilitacja medyczna - ogólnoustrojowa

Podążając za definicją Światowej Organizacji Zdrowia - rehabilitacja to kompleksowe działanie zarówno w odniesieniu do osób niepełnosprawnych fizycznie jak i psychicznie. Jej głównym celem jest przywrócenie pełnej, lub możliwie jak najlepszej sprawności ruchowej i umysłowej, a ponadto zdolności do pracy, udziału w życiu społecznym i osiągnięciu niezależności.

Patrząc z historycznego punktu widzenia, rehabilitacja medyczna została stworzona przez Howarda Rusk, ale mamy również swojego przedstawiciela w tym procesie modernizacji medycyny. Mianowicie Wiktora Dega, który po raz pierwszy wprowadził rehabilitację do polskiej sztuki lekarskiej i upowszechnił ją w Poznańskiej Klinice Ortopedycznej.

Oferta naszej kliniki odnosi się do leczenia szpitalnego, dzięki czemu po kompleksowej konsultacji z lekarzem, pacjent uzyska dostęp do spersonalizowanych zabiegów, gwarantujących jak najlepsze powodzenie leczenia obrzęku limfatycznego, kontuzji, złamań i innych urazów.

Rehabilitacja działa czteropoziomowo. Poczynając od przywrócenia pełnej sprawności stawów, przez odzyskanie siły mięśniowej i poprawnej percepcji, kończąc na odzyskaniu i utrzymaniu samodzielności w życiu codziennym. Średni czas trwania terapii obejmuje okres od 3 do 6 tygodni, a dokładną częstotliwość zabiegów ustala lekarz.

Zgodnie z tzw. „modelem rehabilitacji” każda osoba ma prawo do jej odbycia, nie ma tutaj znaczenia wiek, przewidywane efekty, ani wstępne rozpoznanie. Co więcej, każdy pacjent powinien być rehabilitowany w jak najwcześniejszym stadium choroby/urazu. Dalej, działanie zabiegów musi być kompleksowe tj. skupiać się na wszystkich obszarach ciała i umysłu pacjenta. Ostatnią zasadą, a nawet obowiązkiem jest zachowanie ciągłości w zabiegach, aż do zakończenia rehabilitacji.

Zabiegi rehabilitacyjne polecane są szczególnie dla osób cierpiących na:

  • Dyskopatię i inne zespoły bólowe kręgosłupa
  • Chorobę zwyrodnienia stawów
  • Zaburzenia krążenia obwodowego
  • Obrzęk limfatyczny (leczenie przeciwpasożytnicze i inne)

 

Ponadto, osoby po mastektomii, zabiegach chirurgicznych, urazach wielonarządowych.

Współpracują z nami

 

Zgodnie z Rozporządzeniem